Zwalczanie gryzoni w pomieszczeniach gospodarskich

Jesień to czas, kiedy żniwa już się zakończyły, a trwające prace na polach i w sadach dobiegają końca. Rozpoczyna się magazynowanie zebranych plonów. A to oznacza, że nieproszeni lokatorzy, tacy jak szczury czy myszy, coraz częściej dają o sobie znać.

Gryzonie to zwierzęta wyjątkowo sprytne i bardzo czujne. Unikają światła i kontaktu z człowiekiem. Łatwo wyczuwają zagrożenie poprzez doskonały słuch, węch i dzięki temu potrafią w kilka sekund schować się w najmniejszą kryjówkę. Pomieszczenia gospodarcze to dla nich idealne miejsce do ukrycia, zdobycia pokarmu czy skosztowania wody. Jednak dla samych gospodarzy stanowią utrapienie i nie lada wyzwanie, aby się ich pozbyć. Nie jest to proste zadanie. Walka z nimi bywa trudna, a szkody, jakie potrafią wyrządzić, bywają ogromne.

Gdy myszy i szczury harcują…

Oznaki świadczące o tym, że w gospodarstwie pojawili się niechciani lokatorzy to przede wszystkim pozostawione odchody, pogryzione ziarno lub uszkodzone worki z pożywieniem. Oprócz tego gryzonie często uszkadzają instalacje elektryczne. I co najważniejsze niosą ryzyko wystąpienia wielu chorób. Nie można zatem dopuścić, do ich rozprzestrzenia się, tym bardziej że mają tendencję do szybkiego dostosowywania się do różnych warunków i rozmnażania. Intensywne działania należy podjąć tuż po pierwszych oznakach świadczących o ich wystąpieniu.

Na rynku jest wiele skutecznych środków, które zwalczają myszy i szczury. Warto się z nimi zapoznać i wybrać te, które będą najbardziej skuteczne w gospodarstwie i pomogą pozbyć się trudnego problemu.

Najczęstszym sposobem walki z myszami są łapki na myszy. I choć są one skuteczne, to jednak mogą nie sprawdzić się w walce ze szczurami, które są większe i wymagają zastosowania silniejszego środka. Dodatkowo należy pamiętać, że szczur może okazać się niebezpieczny dla człowieka i potrafi zaatakować. Dobrze w takim przypadku sprawdzają się łapki lepowe, które są przeznaczone zarówno na myszy, jak i szczury. Łapka taka jest bardzo silna i długo niewysychająca, co czyni ją bardzo skuteczną. Jej wymiary są dostosowane do możliwości złapania równie małej myszy oraz większego gryzonia – szczura. Kartonowa forma pozwala ukształtować ją w taki sposób, aby była jak najbardziej skuteczna i możliwa do zamieszczenia w różnych, nawet tych trudno dostępnych miejscach.
Na rynku są także dostępne pułapki żywołowne, w których po zamieszczeniu wabika możemy schwytać szkodnika. Następnie wystarczy go tylko wynieść w miejsce, gdzie nie będzie nieść szkody. Jest to humanitarna metoda obchodzenia się z gryzoniami, ponieważ w ten sposób nie wyrządzamy im krzywdy.

Innym sposobem walki z gryzoniami jest zastosowania trutek czy to w postaci past, kostek czy też ziarna. Niezależnie od formy spełniają one tę samą funkcję. Wabią szkodnika trującym smakołykiem, który po spożyciu unicestwia gryzonia, nie wywołując podejrzeń u pozostałych.
W celu pozbycia się gryzoni można użyć również specjalny karmnik deratyzacyjny i w nim umieścić trutkę w postaci proszku, granulatu czy też kostki woskowej. Karmnik deratyzacyjny znakomicie sprawdza się w walce z gryzoniami, zarówno wewnątrz budynków, w których przebywają ludzie i zwierzęta, jak i na zewnątrz obiektów. Jego zastosowanie jest bezpieczne, dzięki zamykanej konstrukcji niemożliwej do otwarcia przez osobniki trzecie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto także obkleić karmnik specjalnie do tego przeznaczonymi naklejkami ostrzegawczymi, dzięki którym będzie on bardziej widoczny dla osób postronnych.

W walce z gospodarskimi i nie tylko szkodnikami, jakimi są szczury i myszy, nie należy zapominać również o starych sposobach. Kot, bo o nim tu mowa, jest naturalnym wrogiem i pogromcą gryzoni. Potrafi skutecznie i bez specjalnego namawiania pomóc w walce z nieproszonymi gośćmi.

Gdy walka z myszami i szczurami wzbudza w nas niechęć i strach, warto pamiętać, że wyspecjalizowani w tej dziedzinie specjaliści bez problemu przyjdą nam z pomocą i wykonają zabieg deratyzacji. Jest on na skuteczny i nie tylko eliminuje problem, ale także zapobiega jego ponownemu wystąpieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.