Znakowanie świń: kolczykowanie i tatuowanie trzody chlewnej

Każdy hodowca trzody chlewnej powinien mieć świadomość, że znakowanie świń jest jego obowiązkiem. Znakowanie może odbywać się za pomocą kolczykownicy lub tatuownicy.

Hodowca ma obowiązek oznakować swoje świnie i zgłosić ten fakt do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odpowiednie oznakowanie trzody jest warunkiem nie tylko ich legalnej sprzedaży, ale nawet transportu. Jeżeli więc  producent świń tego nie zrobi, mogą spotkać go niemiłe konsekwencje. Co więcej, kara może spotkać nie tylko sprzedającego, ale także dokonującego zakupu.

Znakowanie świń ma na celu identyfikację tych zwierząt w celu kontroli ich zdrowia i sprawowania nadzoru nad ich obrotem. Kolczykowanie polega na umieszczeniu w lewej małżowinie usznej kolczyka z numerem umożliwiającym identyfikację danej świni. Służy do tego kolczykownica do znakowania zwierząt.

Tatuaż natomiast zawiera numer identyfikujący stado, z którego pochodzi świnia, lub z którego została wprowadzona do rejestru. Tatuować zwierzę można na dwa sposoby: bądź w obu małżowinach usznych, bądź na grzbiecie.

Do znakowania pierwszego rodzaju przeznaczona jest tatuownica uszna zaciskowa. Za jej pomocą w prawej małżowinie usznej tatuuje się 7 pierwszych znaków, a w lewej – 7 kolejnych. Tatuownica młotkowa uderzeniowa wymaga precyzyjnego uderzenia kolcami w skórę zwierzęcia.

tatuownica zaciskowa

Tatuownica zaciskowa jest delikatniejsza dla zwierząt niż tatuownica uderzeniowa.

Tatuownica zaciskowa jest delikatniejsza dla zwierząt niż tatuownica uderzeniowa, dlatego zaleca się stosować ją w przypadku prosiąt. Spełnia ona jednak również swoje funkcje w przypadku tuczników i prośnych macior, dlatego z powodzeniem może być stosowana u wszystkich świń bez względu na wiek.

W przypadku sięgania po tatuownice zaleca się stosować tusz do tatuownic. Za jego sprawą bowiem tatuaż jest wyraźny i utrzymuje się przez długi okres czasu.

 

One thought on “Znakowanie świń: kolczykowanie i tatuowanie trzody chlewnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.