Wyposażenie budynków inwentarskich i stajni – o co należy zadbać?

Wraz z dojrzewaniem społeczeństwa w zakresie odpowiedniego traktowania zwierząt, zmieniają się także normy prawne oraz zwyczaje i nawyki związane z organizacją pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta gospodarskie i hodowlane, takie jak bydło, trzoda chlewna czy konie. Jest zatem godne pochwały, jeżeli gospodarz czy hodowca dokłada wszelkich starań, aby jego podopiecznym żyło się jak najbardziej znośnie.

Z duchem czasu

Nowoczesne budynki dla zwierząt powinny być budowane w zgodzie z prawem oraz wszelkimi wymogami i warunkami zootechnicznymi, jakie obowiązują dla danej kategorii zwierząt. Wskazane jest także, aby stosować proekologiczne technologie utrzymania zwierząt i, rzecz jasna, odpowiednio każde takie pomieszczenie wyposażyć.

stajniaBudynki, w których przebywają zwierzęta, powinny być przede wszystkim zadbane i schludne.

Fot. highoffleystud.co.uk

Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to obora, chlewnia czy stajnia, powinna być wyposażona w takie elementy, jak wygrodzenia, boksy czy przegrody, poidła i karmidła, a także akcesoria do sprzątania. Należy zadbać także o właściwą wentylację i ogrzewanie, na przykład inwestując w oprawy promiennika (tzw. kwoki), które – nałożone na promienniki lub żarówki – podwyższają temperaturę i ograniczają uciekanie po kątach ciepła.

Bez porządku ani rusz

Do utrzymania czystości w miejscu, w którym przebywają zwierzęta, niezastąpiony jest stalowy i solidny zgarniak do nieczystości.

Dzięki temu, że jest on zazwyczaj szeroki, pozwala w łatwy i szybki sposób usuwać zabrudzenia i wodę w pomieszczeniach inwentarskich, stajniach, czy halach udojowych. Jeżeli jest do tego odpowiednio wyprofilowany i posiada wymienną gumę, to wówczas sprzątanie jest znacznie prostsze i dokładniejsze.

One thought on “Wyposażenie budynków inwentarskich i stajni – o co należy zadbać?

  1. zgadzam sie z przekazem: zwierzęta czują i potrzebują dobrych warunków do życia. Mam nadzieje, ze coraz wiecej Polaków zacznie to w końcu rozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.