Wilgotnościomierze do zboża – jaki wybrać?

Czy to już czas, czy lepiej jeszcze trochę poczekać? Wobec takiego dylematu staje każdego lata wielu rolników, gdy zastanawiają się, kiedy zdecydować się na omłot. Prognozy pogody nie zawsze bywają trafne, a i oko, choć często wprawne, niejednokrotnie niestety zawodzi. Zresztą, jak pisał klasyk (choć oczywiście w nieco innym znaczeniu), najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu, a więc w tym przypadku kluczowa dla zebrania wartościowych zbóż, a także dla późniejszego ich osuszania i składowania, jest odpowiednia wilgotność ziarna. A przy jej mierzeniu i kontrolowaniu nieocenione – i dzięki temu coraz bardziej popularne – są wilgotnościomierze, czyli testery do pomiaru wilgotności nasion i zbóż. Są to lekkie, przenośne i proste w obsłudze urządzenia, które dają bardzo dokładne pomiary.

 

Na rynku polskim dostępnych jest wiele rodzajów wilgotnościomierzy. W sklepie Panfarmerek.pl oferujemy Państwu jednak trzy wybrane modele, które, naszym zdaniem, są jednymi z najlepszych urządzeń tego typu: Dramiński GMM, Dramiński GMS z rozdrabniaczem próbki (Grain Master) oraz wilgotnościomierz do zboża firmy Pomelac.

 

Aby przybliżyć Państwu ich właściwości, a być może, ułatwić także wybór, pokusiliśmy się o dokonanie krótkiej analizy porównawczej.

 

Zacznijmy od tego, że mierniki Dramiński GMM oraz Pomelac są urządzeniami mierzącymi całe ziarna i nasiona, natomiast drugi model firmy Dramiński mierzy ziarna rozdrobnione za pomocą odpowiednio dobranego klucza i tarcz trących. Aparat, podobnie jak model firmy Pomelac, dodatkowo wyposażony jest w funkcję automatycznego obliczania średniej z ostatnich pomiarów.

 

To, co odróżnia także dwa powyższe testery od miernika Dramiński GMS jest to, iż mają one skończoną liczbę zaprogramowanych ziaren (w pierwszym przypadku jest ich 39, natomiast w drugim – 16). Przyrząd z rozdrabniaczem, chociaż ma ich zaprogramowanych tylko 8, to posiada także funkcję poszerzania jego pamięci o nowe gatunki. Oznacza to, iż chcąc dokonać pomiaru na niezapisanym w testerze materiale, wystarczy wprowadzić do jego pamięci właściwe parametry i samodzielnie przystosować urządzenie. Producent co prawda zapewnia, że także w przypadku testera GMM istnieje możliwość poszerzenia jego programu o inne rodzaje nasion lub mąki, ale zaznacza, iż może tak się stać dopiero po uzgodnieniu szczegółów z producentem.

 

Zakres pomiaru wilgotności aparatu firmy Pomelac wynosi od 5 do 35%, a przyrządów firmy Dramiński – od 10 do 45%.

 

Producent testera Pomelac obiecuje, iż dokładność pomiaru dokonanego jego urządzeniem winna wahać się w granicach +/- 0,5%. Nieco inaczej rzecz przedstawia się w przypadku testerów marki Dramiński, gdyż wytwórca poczynił tu pewne rozróżnienie. I tak, gdy mowa o przyrządzie z rozdrabniaczem, to dokładność pomiaru wskazana jest na 1% w zakresie do 10% wilgotności i 1,2% w zakresie powyżej 10% wilgotności. Gdy mowa zaś o mierniku GMM, to również mamy 1% w zakresie do 10% wilgotności, ale w zakresie powyżej tej wartości –  już 1,5%.

 

Każde z urządzeń wyposażone jest w wyświetlacz, na którym wyświetlane są parametry i wyniki testu, tak jak i wszystkie aparaty działają na baterie alkaliczne.

 

Ceny dostępnych w Panfarmerek.pl wilgotnościomierzy do zboża są promocyjne:

 

– Dramiński GMM: 1090,00 zł (cena wyjściowa wynosi 1199,00 zł)

– Dramiński GMS z rozdrabniaczem: 1799,00 zł (cena wyjściowa wynosi 1839,00 zł)

– Pomelac: 1137,00 zł (cena wyjściowa wynosi 1175,00 zł).

 

Różnice i podobieństwa pomiędzy omawianymi testerami oczywiście nie kończą się na tych przedstawionych powyżej. Aby więc dokładniej przybliżyć Państwu prezentowane urządzenia, poniżej przedstawiamy informacje zaczerpnięte ze stron producentów:

 

Miernik Dramiński GMM:

Zasada działania:

Tester wykorzystuje do pomiaru metodę pojemnościową. Metodą referencyjną przy tworzeniu krzywych kalibracyjnych, które zapisane są na stałe w pamięci urządzenia jest laboratoryjna metoda suszarkowa, zgodna z obowiązującymi normami. Podczas szybkiego pomiary wilgotności aparat wykazuje zmiany tzw. stałej dielektrycznej. Stała ta rejestrowana jest w komorze pomiarowej i zależy od poziomu wilgotności.
Zalety produktu:

– dokładność pomiarów,
– dużą liczbą kalibracji (39 gatunków),
– łatwość w użyciu,
– nowoczesny wygląd,
– ergonomiczny kształt.

 

Więcej informacji na stronie: http://www.draminski.pl/products/moisture_meters/draminski_gmm_rolniczy_tester_wilgotnosci_do_ziarna

 

 

Miernik Dramiński GMS z rozdrabniaczem:

 

 

Urządzenie przeznaczone jest dla:

– rolników,

– dużych producentów zbóż,

– firm usługowo suszących ziarno,

– przedsiębiorstw zajmujących się skupem.

 

O czym należy pamiętać używając Miernika Wilgotności Ziarna Grain Master?

 

–  Komora pomiarowa musi być napełniona odpowiednią ilością ziarna. Służy do tego nasadka klucza. Staranne odmierzenie ilości ziarna pozwoli uzyskać prawidłowy wynik. Niewłaściwe odmierzenie ilości ziarna przyczyni się do niepotrzebnych błędów wskazań i utrudni rozdrabnianie.

– Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie tarcz ściernych szczególnie przy zmianie mierzonego ziarna.

– Po pomiarach próbek o wysokiej wilgotności konieczne jest natychmiastowe wyczyszczenie elementów ciernych.

– Woda zalegająca na powierzchni próbki (np. rosa) może mieć bezpośredni wpływ na wyniki pomiarów, dlatego należy unikać takich sytuacji i próbkę przed pomiarem „przewietrzyć”.

 

Więcej informacji n stronie:

http://www.draminski.pl/products/moisture_meters/draminski_gms_miernik_wilgotnosci_ziarna_z_rozdrabnianiem_probki

 

Miernik Pomelac:

 

 

Zalety produktu:

– miernik jest bardzo łatwy w kalibracji,

–  automatyczna kompensacja temperatury,

–  obliczanie średniej wartości,

– szybki i łatwy w obsłudze (obsługa jednym guzikiem),
– łatwy w czyszczeniu, wystarczy usunąć ziarno po pomiarze (brak osadów po nasionach oleistych).
Opakowanie zawiera:
– Miernik wilgotności ziarna POMELAC,
– Baterię 9V,
– Etui na miernik,
– Instrukcję obsługi,
– Miarkę na ziarno.

 

Więcej informacji na stronie:

http://www.pomelac.pl/pl/miernik-wilgotnosci-ziarna/pl/miernik-wilgotnosci-ziarna-pomelac/0,-4r,2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.