Ziarno

Wilgotnościomierz – narzędzie niezbędne w każdym gospodarstwie

Lipiec to czas, kiedy rolnicy zaczynają planować żniwa. Z uwagą też śledzą prognozę pogody, która z roku na rok jest coraz bardziej zaskakująca w swoich odsłonach. Jak nie upał to ulewny deszcz lub co gorsza grad. To wszystko sprawia, że podjęcie trafnej decyzji o rozpoczęciu żniw nie jest proste. Dla każdego gospodarza kluczowym miernikiem „dobrych” omłotów jest zebranie pełnowartościowego ziarna zboża o odpowiedniej wilgotności. Wówczas nieocenione i coraz bardziej popularne, zarówno w dużych, jak i średnich, a nawet małych gospodarstwach są wilgotnościomierze, czyli testery do pomiaru wilgotności nasion i zbóż.

Wilgotnościomierz – dlaczego warto w niego zainwestować

Wilgotnościomierz to małe, lekkie i przenośne urządzenie, które służy do pomiaru poziomu wilgotności ziarna oraz nasion podczas żniw, suszenia oraz przechowywania. Wiedza ta jest dla rolnika niezbędna nie tylko wtedy, kiedy zaczyna planować żniwa, ale także później, kiedy nie wie czy ziarno nadaje się już do skupu. Zła ocena wilgotności nasion czy ziarna to strach przed niekorzystną ceną skupu lub co gorsza całkowite nieprzyjęcie plonów np. z powodu nieprzyjemnego zapachu i złej jakości.

Rolnicy chcąc uniknąć tego typu problemów coraz częściej inwestują w zakup wilgotnościomierzy i wbrew pozorom nie dotyczy to tylko dużych, czy średnich gospodarstw, ale także mniejszych. Zakup profesjonalnego, wysokiej jakości urządzenia dokonującego skutecznego pomiaru to inwestycja, która mimo niezbyt niskiej ceny, niesie za sobą ogrom pozytywnych następstw.

Wiedza dotycząca jakości, wilgotności ziarna jest bardzo istotna dla rolników prowadzących gospodarstwa i pozwala uniknąć wielu problemów np. przekładania terminu kombajnowania czy niemożliwości oddania zboża do skupu. Dbałość o wysoką jakość ziarna jest dla rolników kluczowa, a prawidłowy proces kontroli „ wyprodukowania” najlepszego z możliwych ziaren gwarantuje wysokie plony, najwyższą cenę skupu i w ostateczności zyski i rozwój gospodarstwa.

Wilgotnościomierz – dobry wybór

Na rynku polskim producentów wilgotnościomierzy jest bardzo wielu, dlatego wybór dobrej jakości urządzenia w atrakcyjnej cenie nie jest proste. Śledząc opinie oraz trendy zakupu wilgotnościomierzy zauważyć można, iż bardzo dobrą oceną pod kątem jakości i skuteczności pomiaru, a także długim użytkowaniem, cieszy się wilgotnościomierz marki Pomelac.
Wilgotnościomierz ten mierzy wilgoć całego ziarna i nasiona. W celu dokonania pomiaru należy umieścić w zasobniku odpowiednią ilość ziarna, nacisnąć guzik i czekać na wynik pomiaru. Tester wilgotności ziarna jest zatem bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Urządzenie posiada wyświetlacz, na którym pokazują się parametry i wyniki testu. Jego nieduża wielkość i działanie na baterie alkaliczne umożliwia wykorzystanie w wielu miejscach.

                                                                                                         

Urządzenie Pomelac, jak wskazuje producent, z bardzo dużą dokładnością dokonuje pomiaru, zaznaczając granicę błędu w obszarze +/- 0,5%. Posiada funkcję automatycznego obliczania średniej z ostatnich pomiarów, co może być bardzo przydatną informacją dla samego rolnika.
Tester pozwala dokonać pomiaru wilgotności aż 16 gatunków nasion zbóż, roślin oleistych, strączków i traw. Należą do nich:
– Pszenica
– Pszenica Durum
– Jęczmień
– Jęczmień 6 rzędu.
– Pszenżyto
– Żyto
– Kukurydza 89-20%
– Kukurydza 20-40 %
– Owies
– Owies nagi
– Rzepak
– Groch
– Fasola
– Łubin żółty
– Siemię lnu
– Słonecznik
Zakres pomiaru aparatem firmy Pomelac wynosi od 5 do 35% dla ziaren i od 5 do 25% dla nasion oleistych. Zbadanie wilgotności każdego z ziaren nie wymaga czyszczenia urządzenia, ponieważ w środku nie osadzają się żadne osady, nawet po roślinach oleistych.

Wilgotnościomierz to bardzo przydatne urządzenie we współczesnym gospodarstwie, w którym planowanie i kontrola stanu ziarna jest kluczowa dla uzyskania jak najlepszych plonów. Inwestycja w zakup wilgotnościomierza zwraca się w bardzo szybkim czasie, a samo korzystanie daje ogromne korzyści m.in. umożliwia zmierzenie wilgotności ziarna i tym samym ułatwia podjęcie decyzji o terminie żniw. W konsekwencji pozwala także uniknąć niepotrzebnych strat wynikających np. z magazynowania mokrego zboża, które przechowywane w takim stanie może stać się słabo lub całkowicie bezwartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.