Suche czy mokre? Jak zmierzyć wilgotność i temperaturę słomy oraz siana?

Nie trzeba być rolnikiem, aby wiedzieć, że trwają żniwa. Wystarczy przejechać się po najbliższej okolicy, by na własne oczy zobaczyć porozrzucane na polach gładko sprasowane bele siana czy słomy. Dla mieszczuchów jest to po prostu ładny widok i symbol kończącego się lata. Dla osób związanych z rolnictwem oznacza to oczywiście znacznie więcej.

Skoszenie zbóż nie oznacza bynajmniej, że praca, dylematy i problemy się skończyły. Pozostaje jeszcze m. in. kwestia sprzedaży bądź – dla niektórych – zakupu zebranych plonów. Wiąże się to oczywiście z pytaniem, kiedy jest najlepszy czas na dokonywanie transakcji? Aby na nie właściwie odpowiedzieć, powinno się mieć przede wszystkim wiedzę na temat tego, jaka jest wilgotność i temperatura materiałów.

Są to bowiem jedne z kluczowych elementów decydujących o ich jakości. A zmieniają się one m. in. w zależności od sposobów przechowywania materiałów i panujących warunków atmosferycznych.

Wilgotność da się zmierzyć

Zbyt duża wilgotność słomy i siana powoduje na przykład ich niszczenie, rozwój pleśni i w dalszej perspektywie rozkład. Kwestią niezwykle istotną więc jest, aby była ona odpowiednia. Jak ją jednak zmierzyć, kiedy słoma czy siano są już zwinięte w bele?

Najszybszy i najbardziej wiarygodny wynik daje badanie dokonane za pomocą testera wilgotności do siana i słomy sprasowanej. Chociaż wiele firm produkuje tego typu urządzenia, polecanym przez nas modelem jest wilgotnościomierz HMM polskiej firmy Dramiński. Rzeczony miernik wilgotności to nowoczesny cyfrowy przyrząd, który w prosty sposób umożliwia monitorowanie poziomu zawilgocenia, ale również temperatury skoszonych zbóż. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom, możemy na przykład szybko reagować w chwilach zagrożenia
stratami.

wilgotnościomierz do słomy i siana

Na zdjęciu Wilgotnościomierz do siana i słomy sprasowanej HMM Dramiński

A jak dokładnie działa tester? Procentowy odczyt (w zakresie od 10% do 80%) daje na podstawie dokonanego pomiaru właściwości elektrycznych siana lub słomy. Temperaturę natomiast mierzy w zakresie od 1 °C do 100 °C.

Do urządzenia dołączona jest sonda ułatwiająca pomiar, o długości 56 cm.

Poznać temperaturę

Zbyt wysoka temperatura przyczynia się m. in. do wzrostu mikroorganizmów, na przykład grzybów i bakterii. Jest to więc jedna z przyczyn przemawiających za regularną kontrolą temperatury.

 

termometr do siana, ziarna, słomy

Na zdjęciu Cyfrowy termometr rolniczy Dramiński

Idealnym urządzeniem do mierzenia temperatury siana, ziarna, okopowych oraz innych płodów rolnych podczas przechowywania ich w stogach, silosach, kopcach czy pryzmach jest cyfrowy termometr rolniczy. Miernik mierzy temperaturę dokładniej niż wilgotnościomierz, gdyż w zakresie od -50 °C do 150 °C. Ten niewielki, poręczny sprzęt posiada sondę czujnikiem, mierzącą aż 1,5 metra.

3 thoughts on “Suche czy mokre? Jak zmierzyć wilgotność i temperaturę słomy oraz siana?

  1. Tak wypróbowałem i polecam. Dobre urzadzenie, daje dobre wyniki.

  2. A ja chciałabym dokupić samą sondę Dramińskiego, bo mam taki wilgotnościomierz, a sonda mi sie zepsuła 🙁 ktos ma może na zbyciu? bo nie chcę bulić za nową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.