siatka do prasy

Siatka do prasy rolującej – jaką wybrać?

Zabezpieczenie zbiorów to jeden z ważniejszych aspektów okresu żniw. Żaden producent rolny nie pozwoli, aby wysiłek i nakłady finansowe związane z uprawami zostały zmarnowane. Bardzo skutecznym, a jednocześnie coraz bardziej popularnym sposobem jest belowanie.
Jaka siatka do prasy będzie najlepsza?
Do zabezpieczenia plonów konieczna będzie prasa, własna lub wypożyczona, oraz dobrej jakości siatka do belowania. Najlepszy wybór to siatka uniwersalna, która będzie pasowała do każdego rodzaju zbioru i do każdej prasy rolującej. Zabezpieczymy w ten sposób siano i kiszonkę, ale także rozdrobnione pokosy ze słomy, kukurydzy, rzepaku itd. Na rynku znajduje się wiele siatek do pras rolujących. Najpopularniejsza forma belowania to tworzenie okrągłych balotów, a jedną z lepszych siatek na rynku, która nadaje się do tegto idealnie, jest niemiecka siatka do prasy Majmex.
Kolejna ważna cecha, jaką należy kierować się przy wyborze siatki do prasy, to, poza uniwersalnością, bardzo duża trwałość. Należy wybierać siatkę z wysoce trwałego i wytrzymałego polietylenu. To daje gwarancję długoterminowego przechowywania zbiorów.

siatka do prasy

Przy wyborze warto więc sprawdzić z czego wykonana jest siatka do prasy, ponieważ będzie miała bezpośredni kontakt z zebranymi plonami. Warto wiedzieć, że polietylenowa siatka do prasy, takich jak Majmex, nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Zalety belowania

Główne korzyści, jakie płyną z belowania, to:
– Zabezpieczenie zbiorów. Siatka do prasy pomaga w uformowaniu okrągłych balotów i jednocześnie zabezpiecza każdą porcję.
– Tańszy i szybszy transport. Zbelowane zbiory transportuje się szybciej, a tym samym taniej. Siatka do prasy powoduje ubicie materiału, dzięki czemu zmniejsza się objętość transportu.
– Lepsza jakość przechowywania. Siatka do belowania zabezpiecza zbiory na dłużej, a ponadto jest łatwa do usunięcia. Siano, kiszonka czy pokosy wyjęte z siatki po paru miesiącach zachowują naturalną świeżość i wymagane właściwości odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.