Siatka do belowania – warto stosować?

Stosowanie siatek rolniczych do owijania bel siana, słomy, kiszonki  oraz rozdrobnionych pokosów podczas okresu żniw cieszy się niesłabnącą popularnością od momentu ich wynalezienia, a więc od ponad trzydziestu lat. I nic dziwnego, ponieważ siatka do pras rolujących ma wiele pozytywnych cech, które sprawiają, że warto w nią zainwestować.

Podstawową zaletą siatki do prasy jest to, że  pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne ubicie materiału, przez co formowane bele otrzymują bardzo regularne kształty. Poza oszczędnością miejsca i efektem estetycznym, korzyść ta umożliwia także łatwiejszy i szybszy transport słomy.

Przy stosowaniu siatki stosunkowo krótko trwa cykl obwiązywania, co umożliwia wykonanie większej ilości bel w ciągu określonego czasu. Skutkuje to nie tylko większą wydajnością pracy, ale także większą oszczędnością paliwa.

Owijanie do okrągłych balotów ogranicza również do minimum straty przy zbiorach i przy samym owijaniu oraz pozwala na wykorzystywanie nawet rozdrobnionych pokosów (słomy, kukurydzy, rzepaku itd.).

Istotne jest także to, że siatka do owijania słomy – o ile wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa – nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia.

Siatka zapewnia także dobrą jakość przechowywanego materiału. Łatwo jest ją także usunąć z beli.

Oczywiście nie są to przedmioty niezawodne – zdarza się, że tego typu siatki pękają lub naciągają się nierówno, zniekształcając kształt balotów. Aby zminimalizować ryzyko takich sytuacji, warto zwracać uwagę na jakość kupowanego towaru – aby przypadkiem nie wydać pieniędzy na siatkę, która będzie mało wytrzymała i po prostu słaba.

bele slomy

Zrolowane bele słomy

Jedną z lepszych propozycji na rynku jest niemiecka siatka do belowania  marki Majmex wykonana z bardzo trwałego polietylenu. Co ważne, dla większego bezpieczeństwa zamontowano w niej uchwyty ułatwiające przenoszenie siatki. Siatka pasuje do każdego rodzaju zbioru i każdej prasy rolniczej.

Dodajmy, że do pras rolujących warto jest stosować wysokiej jakości sznurek rolniczy, na przykład wykonany z mocnego, odpornego na zrywanie polipropylenu.

One thought on “Siatka do belowania – warto stosować?

  1. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule: zdecydowanie warto. Bardzo ułatwia to prace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.