Promienniki podczerwieni: bezpieczne i oszczędne ogrzewanie zwierząt

Każdy, komu nie jest obojętne, w jakich warunkach egzystują jego zwierzęta, zwraca uwagę na to, czy mają one zapewnione odpowiednie warunki do życia. Jednym z ważniejszych czynników, które decydują o tym, że żywot zwierząt gospodarskich i hodowlanych jest znośny, jest właściwe ich ogrzewanie.

Ciepło, cieplej

A świetnie nadają się do tego promienniki grzewcze (tzw. „sztuczne kwoki”), które można (choć nie trzeba) stosować jednocześnie z oprawami napromiennikowymi. Do jednych z lepszych należy lampa podczerwona, która znakomicie nadaje się zarówno do ogrzewania młodych piskląt, prosiąt czy szczeniąt, jak i starszych osobników.

lampa podczerwona Philips

Czerwona, zbrojona lampa podczerwona 175W Philips

Żarówki te są energooszczędne – niektóre modele potrafią zaoszczędzić nawet 30% energii, a dzięki temu, że emitują światło podczerwone, ciepło lepiej rozprzestrzenia się i skuteczniej nagrzewa zwierzęta. Nie bez znaczenia jest również fakt, że światło o niskiej barwie jest także lepiej przez nie przyjmowane w trakcie nocy.

Żarówka grzewcza posiada uniwersalny gwint (E27), dzięki czemu jest odpowiednia zarówno do opraw promienników wydłużających żywotność, jak i do standardowych opraw. Charakteryzuje się ponadto mocnym połączeniem nagwintowania i bańki.

Dobry promiennik wykonany jest z solidnego, zbrojonego szkła, dzięki czemu jest znacznie bardziej trwały i wytrzymały niż standardowe lampy.

Z oprawą lub bez

Tak , jak wspomnieliśmy, żarówkę można stosować bez dodatkowych osłon, chociaż zaleca się, aby jej dopełnieniem była oprawa promiennika.

oprawa promiennika

Oprawa promiennika z przełącznikiem regulacji mocy

Zalet sięgania po nie jest bowiem całkiem sporo. Po pierwsze, przyczyniają do większego bezpieczeństwa zwierząt, gdyż chronią je przed dostępem do rozgrzanej żarówki, a co za tym idzie, przed poparzeniami. Po drugie, zabezpieczają żarówki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po trzecie, zapewniają lepszą wentylację. Po czwarte, dzięki nim lepiej emitowane jest ciepło, gdyż nie ucieka ono na boki, a praktycznie w całości skierowane jest w kierunku podłoża. Pozwala to jednocześnie na znaczną oszczędność energii.

 

 

2 thoughts on “Promienniki podczerwieni: bezpieczne i oszczędne ogrzewanie zwierząt

  1. Mam co prawda trochę inne promienniki, ale tez dobrej marki i jestem bardzo z nich zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.