Pielęgnacja racic

Pielęgnacja i higiena wymion krów

Warunkiem zdrowego stada krów oraz wysokiej jakości mleka jest odpowiednia, regularna i prawidłowa pielęgnacja oraz higiena wymion krów. Jak mówi polskie przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” i liczyć straty, dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczność działania w tym zakresie.

Zapalenie wymienia – najczęstsze objawy

Najczęstszą chorobą, która dotyka niekiedy całe gromady krów to podkliniczne zapalenie wymienia, czyli Mastitis Subclinica. Wystarczy, że jedna krowa będzie zakażona, aby zapalenie rozprzestrzeniło się nawet na całe stado. By uniknąć strat i kosztów związanych z leczeniem warto przede wszystkim dbać o prawidłową higienę wymion i wykonywać regularną pielęgnację. Takie systematyczne działania są nie bez znaczenia nie tylko dla zdrowia krów, ale także na odpowiednią jakość i ilość mleka.

Podejrzenie, że krowa z naszego stada może mieć zapalenie wymienia, charakteryzuje się objawami miejscowymi takimi jak: obrzęk, podwyższenie temperatury, zaczerwienienie skóry, a także bolesność przy badaniu palpacyjnym polegającym na omacywaniu wymienia. Objaw choroby może również u nas wzbudzić zmiana konsystencji, barwy oraz składu mleka. W przebiegu dysfunkcji wymion ważne jest, aby wykryć ją jak najwcześniej i podjąć skuteczne leczenie.

Pielęgnacja i higiena to podstawa

Choroba zapalenia wymion krów nie jest łatwa do wyleczenia, dlatego tak istotna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja. A to zawsze jest możliwe przy regularności działania. Odpowiednia higiena powinna stanowić element codziennej praktyki, co z pewnością zmniejszy i uchroni stado przed chorobą.

Infekcję wymion wywołują bakterie, drobnoustroje, grzyby i wirusy, które mają szerokie pole działania. Najczęściej dostają się do gruczołu mlekowego przez kanał strzykowy, stąd tak niezbędna jest odpowiednia higiena zarówno przed, jak i poudojna.

Przed rozpoczęciem doju warto zatem przygotować wymię do tego procesu poprzez odpowiednie oczyszczenie i wysuszenie.

Z kolei po dokonaniu wydoju krów prawidłowe zabezpieczenie wymion przed bakteriami jest już koniecznością. Kanał strzykowy jest wówczas najbardziej narażony na przedostanie się drobnoustrojów i wywołanie zapalenia. Doskonałym rozwiązaniem jest więc działanie antybakteryjne poprzez zastosowanie środków bakteriobójczych w formie kąpieli poprzez zanurzanie lub spryskiwanie strzyków. Innym równie skutecznym rozwiązaniem jest także użycie specjalnych kremów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do stosowania po udoju, zamykających kanał strzykowy i działających antyseptycznie. Nie tylko łagodzą one podrażnienia i przyspieszają okres gojenia, ale przede wszystkim zabezpieczają przed rozwojem groźnych bakterii. Atutem tego rodzaju środków jest również ich naturalny skład wzbogacony często olejami mineralnymi, pozbawiony dodatków zapachowych, koloryzujących czy konserwujących.

                             Fot. Krem do pielęgnacji wymion

W prawidłowej pielęgnacji nie bez znaczenia jest także sama postawa dojarza i jego nawyków. Dotyczy to oczywiście obserwacji hodowanych krów, regularnego mycia z zachowaniem odpowiednich zasad jak np. używania jednego ręcznika/chusteczki dla jednej krowy czy każdorazowa wymiana wody podczas mycia, stosowania specjalnych środków zapobiegających przedostania się bakterii do organizmu krowy po udoju oraz odpowiednia dezynfekcja i eksploatacja przyrządów służących do dojenia krów.
Podsumowując zatem temat związany z profilaktyką i odpowiednią higieną wymion krów warto przyjąć zasadę, że odpowiednia i regularna profilaktyka w perspektywie czasu z pewnością przyniesie o wiele więcej korzyści, a zdrowe stado, to zdrowe, wysokiej jakości mleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.