Pastuch na wydry lekarstwem na inwazje tych drapieżników

Wydry to nie lada łakomczuchy. Potrafią zjeść nawet 60 kilogramów ryb w ciągu miesiąca. A do tego są to znakomite pływaczki.  Co zatem zrobić, aby uchronić się przed tymi drapieżnikami, a raczej – żeby uchronić przed nimi nasze ryby hodowlane?

Wielu z nas walcząc z tymi ssakami z rodziny łasicowatych sięga po doraźne środki, typu trutki i odstraszacze. Zazwyczaj sprawdzają się one jednak tylko na krótką metę. Metodą, która jest w stanie na długo uwolnić nas od utrapień związanych z nawiedzaniem naszych stawów i oczek wodnych przez niechciane drapieżniki, jest zastosowanie pastucha elektrycznego.

Pastuch, czyli inaczej ogrodzenie elektryczne, w hodowli pełni przede wszystkim funkcję prewencyjną: ogranicza wolną przestrzeń zwierzętom hodowlanym i gospodarskim, takim jak konie, psy czy bydło, aby uniemożliwić im ucieczkę, a także chroni nasze zwierzęta lub ryby przed agresją ze strony drapieżników.

W przypadku, gdy chodzi o hodowlę ryb, raczej ciężko jest brać pod uwagę ewentualność ich ucieczki. Tutaj należy obawiać się drugiego zagrożenia, a więc zaatakowania ich przez wygłodniałe wydry. Pastuch elektryczny, jak już wspomnieliśmy, zdaje się być najlepszym wyjściem, jeżeli rybom chcemy zapewnić bezpieczeństwo, a sobie spokój i nieprzemakającą kieszeń.

Jak wybrać skuteczne ogrodzenie elektryczne przeciwko wydrom?

Wydry, choć są zwinne i szybkie, to nie potrafią skakać niczym koziołek skalny i latać niczym wrona, a więc ogrodzenie pod ich kątem przygotowane nie musi być nadmiernie wysokie. Wystarczy wznieść je zatem na wysokość  80 cm. Pamiętajmy także, że ogrodzenie, choć powinno znajdować się blisko wody – a dokładnie około metra od jej lustra – to, ze zrozumiałych względów, w żadnym wypadku nie powinno mieć z nią bezpośredniej styczności.    

Zadbajmy też o to, aby drapieżnik nie mógł prześliznąć się pomiędzy kolejnymi poziomami przewodów ogrodzenia. Aby tak się nie stało, odstępy pomiędzy nimi winny wynosić maksymalnie 15 cm.

A ile powinno być  poziomów przewodów? Jak można nietrudno obliczyć – pięć powinno być wystarczające.

To, co jest jednak istotne, to prawidłowe ich rozwieszenie, bo  tylko wtedy pastuch na wydry będzie mógł spełniać swoja funkcję.

 

Jaki elektryzator będzie właściwy?

Ogrodzenie elektryczne nie obejdzie się, rzecz jasna, bez elektryzatora. Należy pomyśleć więc o zaopatrzeniu się w elektryzator sieciowy (do stosowania, gdy jest możliwość podpięcia go do prądu), elektryzator akumulatorowy (niezastąpiony, gdy nie ma w pobliżu gniazdka; należy jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy akumulator – pochodzący np. z nieużywanego samochodu – jest naładowany), lub uniwersalny elektryzator akumulatorowo-sieciowy (który może być zasilany zarówno z sieci, jak i z akumulatora). Ważne jest przede wszystkim, aby urządzenie generowało silny impuls elektryczny, ponieważ dzięki temu skuteczniej będzie chronić ryby przed inwazją wydr. Popularny elektryzator na krowy będzie wobec tego za słaby, gdyż impuls przez niego wysyłany wynosi zazwyczaj poniżej 0,5J.

Wiedząc, jak różne macie Państwo preferencje i oczekiwania, w Panfarmerek.pl oferujemy szeroki wybór silnych elektryzatorów, np.:

Silny elektryzator sieciowy Redyk S4 na wydry, ale także psy, bydło i owce,  o mocy 3J:

 

Silny elektryzator akumulatorowy na wydry, ale także na bydło, z metalową obudową CORRAL A100M o mocy 1,4J (gdy dołączymy akumulator, tworzą całość zamkniętą w skrzynkę):

 

Silny uniwersalny elektryzator akumulatorowo-sieciowy na wydry CORRAL NA200 o mocy 2,6J:

 

Oferujemy także kompletne zestawy ogrodzeń elektrycznych przeciw wydrom, np. zestaw z palikami NA200 (gotowy kompletny zestaw:  wystarczy wbić paliki, powiesić plecionkę i podłączyć do prądu załączony do całości zasilacz; gdy nie ma prądu – podpinamy swój akumulator):

 

Elektryzatory są bezpieczne dla zdrowia zwierząt (i ludzi). Sprawiają tylko krótkotrwały, choć silny ból.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.