Pastuch elektryczny skutecznie chroni uprawy przed dzikami

Dziki nie należą do ulubionych zwierząt rolników, zwłaszcza tych uprawiających kukurydzę i ziemniaki. Zwierzęta te potrafią bowiem, ryjąc w poszukiwaniu pożywienia, zniszczyć w krótkim czasie nawet około hektara pól uprawnych. Bronić się przed nimi nie jest łatwo, ponieważ są to mądre i silne zwierzęta.

Istnieje skuteczny sposób na dzika?

Istnieją mniej i bardziej skuteczne metody walki z tym gatunkiem ssaka. Jedni rozsypują w miejscach upraw włosy ludzkie, które mają sugerować obecność człowieka i jednocześnie chronić przed wtargnięciem dzików. Inni kupują preparaty je odstraszające, wydobywające nieprzyjemne dla nich aromaty, lub wbijają drewniane kołki posmarowane pastą do butów. Jeszcze inni raczą je dźwiękami muzyki lub rozwieszonymi fladrami (fladra to sznur z przyszytymi kawałkami – zazwyczaj czerwonego – materiału, rozwieszony na wysokości kilkudziesięciu centymetrów), których te zwierzęta nie lubią i unikają. Mniej i bardziej wymyślne sposoby na dzika można długo mnożyć, ale żaden z nich nie uchodzi za równie skuteczny, co zamontowanie ogrodzenia elektrycznego.

Pastuch pastuchowi nierówny

Decydując się na postawienie pastucha na dziki, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że standardowe ogrodzenia stosowane do ochrony zwierząt gospodarskich mogą być niewystarczające, bo są po prostu za słabe. Aby skutecznie przeciwdziałać wtargnięciu dzików na teren naszych upraw, powinniśmy zwrócić więc szczególną uwagę na moc elektryzatora i jakość ogrodzenia.

W pierwszym przypadku mamy do wyboru elektryzator sieciowy lub elektryzator akumulatorowy. Elektryzator sieciowy stosujemy wówczas, gdy mamy możliwość podpięcia go do prądu. Gdy taka sposobność nie występuje, to wówczas pozostaje nam postawić na drugi typ urządzenia. Pamiętajmy przy tym, że taki elektryzator zasilany jest zewnętrznym akumulatorem. Możemy w tym celu zastosować na przykład stary bądź nieużywany akumulator samochodowy.

Bez względu jednak na to, na który rodzaj urządzenia się zdecydujemy, wybrany przez nas elektryzator musi być mocny. Energia impulsu powinna wynosić minimum 4 Jule (zalecane są jednak urządzenia o energii 5 Juli i większe), a napięcie winno być nie mniejsze niż 10 000V. Odpowiednia moc urządzenia ma sprawić, że dziki nauczą się omijać nasze uprawy szerokim łukiem, a przede wszystkim, że nie staranują ogrodzenia i nie spałaszują naszych upraw.

Pastuch elektryczny powinien być natomiast solidny i wytrzymały. Trzeba mieć świadomość, że przewodnik w postaci plecionki czy taśmy może nie wytrzymać pod naporem zwierzęcia, dlatego do budowy ogrodzenia najlepiej jest zastosować linkę stalową lub gruby drut. Linka (lub drut) powinna być zawieszona na trzech wysokościach: około 22-25 cm, 40-45 cm i 63-75 cm.  Co więcej, winna być zawieszona na równie mocnych, co ona sama, słupkach. Najlepiej, aby były to paliki plastikowe lub słupki z drewna, do których należy dokupić izolatory do drutu z wkrętem do drewna. Rozmieszcza się je w odległości mniej więcej co 4,5 metra, co całej konstrukcji nadaje większej stabilności.

 

Co polecamy?

W Panfarmerek.pl posiadamy szeroki wybór elektryzatorów przeznaczonych do ochrony przed dzikami. Są to sprawdzone urządzenia polskich producentów, w niczym nie ustępujące produktom zagranicznym, a oferowane w stosunku do nich w konkurencyjnych cenach.

Polecanym przez nas elektryzatorem zasilanym sieciowo jest pastuch na dziki Koral N60 o mocy 6,5J:

 

Silnym elektryzatorem zasilanym akumulatorowo jest natomiast pastuch na dziki Koral A60 o mocy 5,5J:

 

Jeszcze mocniejszy od poprzednika jest pastuch na dziki Koral A65 o mocy 7J:

 

Nabyć w naszym sklepie można także siatkę do ogrodzenia elektrycznego, do której podpina się elektryzator:

 

Elektryzatory są bezpieczne dla zdrowia zwierząt (i ludzi). Sprawiają tylko krótkotrwały, choć silny ból.

7 thoughts on “Pastuch elektryczny skutecznie chroni uprawy przed dzikami

  1. Zgadzam się z Benkiem – ja tez stosuje od lat elektryzator i do tej pory nie mam problemów z dzikami.

  2. A to dziki są najczystszymi zwierzętami czy świnie, bo nie pamiętam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.