Ogrzewanie zwierząt hodowlanych

Gdy nadchodzi zima to czas, aby przygotować budynki gospodarskie, w których przebywają zwierzęta hodowlane, przed zimnem, mrozem, wiatrem. Każdy gospodarz, chcąc by jego zwierzęta były zdrowe, musi zapewnić im odpowiednie ciepło zimą.

Ciepło jest ważne

Każdy, komu nie jest obojętne, w jakich warunkach żyją jego zwierzęta, zwraca uwagę na to, czy mają one zapewnione wszystko to, czego potrzebują do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania. Zima to trudny czas dla zwierząt i dlatego w tym okresie należy zadbać o nie szczególnie. Poza dostarczaniem im pokarmu, wody, powietrza czy czystego posłania potrzebują także zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczaniach inwentarskich, w których przebywają. Jeżeli budynki nie są ocieplone, wówczas warto zastosować promienniki grzewcze (tzw. „sztuczne kwoki”) w postaci lamp podczerwonych z żarówkami, które doskonale sprawdzą się do ogrzewania młodych piskląt, prosiąt oraz starszych osobników.

Lampa podczerwona źródłem ciepła i oszczędności

Promieniowanie podczerwone nazywane inaczej promieniowaniem cieplnym to niedostrzegalne dla oka promieniowanie „podczerwone”, które wprowadza ciepło do pomieszczenia w postaci niewidocznej fali świetlnej.
W budynkach inwentarskich najczęściej stosowana do tego jest lampa podczerwona, która poprzez zamieszczoną w niej odpowiednią żarówkę emituje wiązki światła podczerwieni. To sprawia, że ciepło szybciej i lepiej rozprzestrzenia się, a tym samym skuteczniej nagrzewa zwierzęta. Lampa podczerwona jest skuteczna, jeśli chodzi o wydzielanie ciepła, ponieważ dostarcza je tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, czyli w dolnych częściach budynków. Ciepło unosząc się do góry, ogrzewa tylko najbardziej potrzebne strefy. Najchłodniej jest zatem przy suficie.
Wykorzystanie lampy podczerwonej w budynkach inwentarskich jest bardzo skuteczne, gdyż ciepło rozprowadzane jest tylko w tej strefie, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, a zatem tam, gdzie znajdują się zwierzęta, bez niepotrzebnej jego utraty, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej nawet przy dużej wentylacji lub przeciągach.

Żarówka tzw. kwoka do opraw promienników wykonana jest z solidnego, zbrojonego szkła, dzięki czemu jest znacznie trwalsza i bardziej wytrzymała. Jej wydajność może osiągnąć nawet do 5 000 godzin przy napięciu 240 V. Pozwala przy tym na znaczną oszczędność energii sięgającą nawet 30%. Żarówka grzewcza umieszczona w lampie posiada uniwersalny gwint (E27), dzięki czemu jest odpowiednia zarówno do opraw promienników wydłużających żywotność, jak i do standardowych opraw. Charakteryzuje się ponadto mocnym połączeniem nagwintowania i bańki. Jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt. W przypadku chęci dodatkowego bezpieczeństwa warto stosować dodatkowe osłony w postaci opraw promienników, które dzięki siatce ochronnej, skutecznie ochraniają żarówki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pamiętajmy zatem, że ogrzewanie zwierząt hodowlanych zimą jest bardzo ważne zarówno dla odpowiedniego chowu, jak i zdrowia zwierząt. Promienniki ciepła są skutecznym i polecanym sposobem do nagrzewania pomieszczeń, głównie dlatego, że są bezpieczne oraz szybko, efektywnie i oszczędnie dogrzeją zwierzęta i ogrzeją pomieszczenia gospodarskie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.