Ogrodzenie elektryczne dla kóz

Koza zaliczana jest do grupy zwierząt z natury żywotnych i skocznych. Z łatwością pokonuje każdą przeszkodę, przeciskając się w różne miejsca, dlatego w przypadku tych zwierzaków, możemy zastosować ogrodzenia elektryczne o średniej energii impulsu i minimum 4 przewodach.

Elektryzator to serce ogrodzenia elektrycznego, który należy odpowiednio dopasować, aby prawidłowo funkcjonował. Mamy do wyboru dwa rodzaje: zasilany sieciowo lub akumulatorowo. W przypadku kóz energia impulsu powinna być w przedziale od 1,5 do 3 Juli.

W prawidłowym ogrodzeniu elektrycznym przewody powinny znajdować się blisko siebie oraz powinny być umieszczone tuż nad ziemią. Pierwszy poziom umieszczamy blisko podłoża, jednak musimy zwrócić uwagę na teren zielony, rosnący nieco niżej drutu lub plecionki. W przypadku zetknięcia się drutu z podłożem, ogrodzenie nie będzie prawidłowo funkcjonowało. Dotknięcie spowoduje szybkie rozładowanie elektryzatora oraz obniżenie poziomu impulsu, który nie będzie odczuwalny dla zwierząt. Ostatni zaś należy umiejscowić wysoko, aby wyeliminować ryzyko przedostania się zwierząt przez ogrodzenie.

Zaleca się użycie do 4-5 linii ogrodzenia w sytuacji, kiedy w gromadzie występują także małe osobniki. Natomiast ogrodzenie tylko dla dorosłych zwierząt powinno zwierać około 4 linie rozstawione wzdłuż siebie średnio co 15 cm. Najniższa linia powinna być umieszczona na poziomie około 25 cm, zaś najwyższa na wysokości około 120 cm. Ważne jest, aby linie nie były zbyt blisko siebie umieszczone, gdyż spowoduje to przeskakiwanie impulsu z jednego poziomu na drugi.

Kompletne zamkniecie bramowe
Kompletne zamknięcie bramowe do ogrodzenia elektrycznego

Do ogrodzenia siedliska dla kóz możemy zastosować plecionki, taśmy oraz drut ocynkowany. Ważnym elementem ogrodzenia jest również brama, przez którą zwierzęta będą wchodzić i wychodzić z pastwiska, czyli tzw. zestaw bramowy z uchwytem.

Z kolei w przypadku małych zagród doskonale sprawdza się pastuch z siatki elektrycznej przewodzącej prąd.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.