hodowla drobiu

Karmidła dla drobiu – jakie są najlepsze?

Budynki fermy drobiu można wyposażyć w różne typy urządzeń do zadawania karmy – proste lub tworzące kompleksowy, w pełni zautomatyzowany system. Na rynku do wyboru jest bardzo bogata oferta tego rodzaju sprzętu. Jakie karmidła dla drobiu są warte Twojej uwagi?
Karmidła dla drobiu są dostosowane do gatunku i systemu chowu, obsady zwierząt (zagęszczenia), rodzaju paszy. W chowie ekstensywnym, ekologicznym i przydomowym idealny jest prosty sprzęt, jak karmidła w postaci korytek lub tacek (np. korytko paszowe, karmik zasypowy dla drobiu). Dla ptaków młodych dobry będzie karmnik dla kurcząt odwracalny. Karmidła należy codziennie czyścić i napełniać karmą. Wadą takiego systemu jest jednak pracochłonność obsługi oraz duże straty paszy z powodu jej rozsypywania i brudzenia przez ptaki. W chowie półintensywnym i intensywnym hodowcy stosują więc automatyczne systemy zadawania paszy dla drobiu, różniące się między sobą budową układu podającego paszę do karmideł.

hodowla drobiu
Karmidła dla drobiu – rodzaje

Karmniki dla drobiu mogą być zasypowe dzwonowe, rynienkowe i korytowe. Karmidła cylindryczne/dzwonowe mają budowę pojemnika na paszę mocowanego na podstawie wraz z prętem regulacyjnym (reguluje ilość zasypywanej paszy) i wieszakiem. Służą tylko do zadawania paszy suchej dla ptaków (np. zasypowy karmnik dla drobiu). Karmidła podłużne rynienkowe i korytowe służą do zadawania zarówno paszy suchej, jak i wilgotnej. Robi się je z blachy ocynkowanej lub plastiku, więc mogą też służyć jako poidła. Automatyczne systemy zadawania paszy dla drobiu zawierają natomiast automat paszowy i karmidła zasypowe (zatrzask mocujący, trzpień zasypowy, misa na paszę, wsporniki lub drabinki, pierścień wzmacniający, kołnierz zapobiegający rozrzucaniu nadmiaru paszy).
Automatyczne systemy zadawania paszy

Automatyczne ciągi paszowe dla drobiu (automat paszowy) dzieli się na trzy typy, różniące się nośnikiem paszowym i rozmieszczeniem karmideł:
1. pełzakowy (zwany też łańcuchowym) – system w układzie zamkniętym, nośnikiem paszy jest tu łańcuch podzielony na ogniwa i montowany na dnie koryt paszowych, pasza jest zadawana na całą długość koryta, które można regulacyjnie wieszać na wysokość dostosowaną dla konkretnego gatunku i wieku ptaków, system dobry zarówno w chowie podłogowym ściółkowym, jak i rusztowym czy klatkowym – jego zaleta jest szybkość zadawania paszy;
2. rurowo-linowy (zwany też rurowo-tubusowym) – system nie tworzy układu zamkniętego, jest to jedna rura główna z odgałęzieniami do karmideł zasypowych okrągłych (zasypowy karmnik dla drobiu), pasza jest transportowana przenośnikiem ślimakowym, dołączony jest też czujnik monitorujący ilość zadawania paszy i jej zaleganie w karmidle, system najlepszy w chowie ściółkowym kaczek, gęsi i kur;
3. kompaktowy (zwany też augermatic) – system oparty na linii głównej (stalowa lub plastikowa rura) rozgałęzianej na karmidła dzwonowe okrągłe, paszę transportują nośniki ślimakowe lub spiralne, karmidła mają czujnik zapełnienia pojemnika, wysokość linii i karmideł jest regulowana podwieszeniem linowym przy użyciu dźwigni lub automatycznie, system idealny w chowie ściółkowym lub rusztowym indyków, kur nieśnych, brojlerów i kaczek.

drob - chow i hodowla
Bez względu na rodzaj, automatyczne ciągi paszowe posiadają dwie części wspólne – silos paszowy (różne pojemności, z ocynkowanej blachy falistej lub plastiku, czasem do silosu jest też załączany kosz zasypowy pośredniczący) i waga podsilosowa (waży żądane ilości paszy). Koniec takiego systemu zawsze stanowią zasypowe karmniki dla drobiu, zwykle w dobrze widocznym dla ptaków kolorze czerwonym lub żółtym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.