poidla dla bydla

Jakie wybrać poidła dla bydła?

Woda pełni bardzo ważną funkcję w żywieniu krów mlecznych, które tracą ten składnik wraz z produkcją mleka. Podczas temperatury otoczenia, która nie przekracza 25ºC, krowy potrzebują przeszło 4 litrów wody na każdy kilogram wyprodukowanego mleka. Istotne jest więc, aby o każdej porze roku miały zapewniony do niej stały dostęp.
Wybór odpowiedniego systemu pojenia bydła zależny jest między innymi od systemu utrzymania, zagęszczenia i wieku oraz rodzaju budynków inwentarskich.

Jakie wybrać poidła?

W oborach możliwa jest instalacja poideł miskowych. W przypadku bydła dorosłego, należy zawiesić poidła na wysokości 60-70 cm od podłogi, dla jałówek i młodego bydła opasowego – 50-60 cm, z kolei dla cieląt – 40-45 cm. Poidła miskowe znajdujące się na rynku, różnią się pod względem materiału i sposobu napełniania wodą. Do wyboru mamy m. in. poidła żeliwne, a także te wykonane z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Ostatnie materiały nie są narażone na korozję, a to przekłada się na łatwość w czyszczeniu i utrzymanie wody dobrej jakości. W większości przypadków posiadają one zawory naciskowe, które krowa uruchamia pyskiem lub zawory pływakowe, które są gwarancją stałego poziomu wody w poidle.

poidla dla korw

Fot. canarm.com

Jakie poidła sprawdzą się w okresie zimowym?

Istotne jest, aby w zimie zabezpieczyć instalację wodną przed zamarzaniem. Możliwości jest wiele, a jedną z nich jest pompa cyrkulacyjna, która wymusza ciągły przepływ wody w instalacji, kabel grzewczy, a w budynkach o niewielkiej izolacji termicznej sprawdzą się poidła podgrzewane.
W przypadku obór wolnostanowiskowych istnieje możliwość instalacji poideł izolowanych lub podgrzewanych. Jeżeli mamy pewność, że temperatura w oborze nie osiągnie temperatur minusowych, można wybrać poidła wannowe, które wyróżniają się niska ceną. Ponadto istnieje możliwość ich przechylania, w wyniku czego łatwiej będzie nam je czyścić.

Podczas wyboru właściwego poidła dla bydła, warto wziąć pod uwagę wygodę zwierząt i obsługę sprzętu umożliwiającą szybkie czyszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.