poidła dla koni

Jakie poidło dla konia?

Poidła są podstawą każdej hodowli. Odgrywają znaczną rolę przy produkcji mięsnej i mlecznej, ale są równie potrzebne w hodowli koni. Stały dostęp do wody jest bowiem dla tych zwierząt bardzo ważny, a zastosowanie automatycznego procesu podawania wody pozwala zmniejszyć ilość potrzebnej pracy fizycznej.

Znaczenie wody w końskiej diecie

Rola wody jest niepodważalna, dlatego każdy hodowca, który chce zapewnić swoim zwierzętom zdrowie i komfort, musi im przede wszystkim zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Ograniczenie płynów, zwłaszcza w okresie letnim, wpływa na zwierzęta negatywnie.

Tradycyjnie konie pojone są zazwyczaj dwa razy dziennie, podczas zadawania paszy. Nie jest to jednak wystarczające. Pasze suche, jak zboża czy siano, powodują zwiększone pragnienie, ale zwierzę zazwyczaj nie zjada ich od razu. Bez dostępu do poidła, które automatycznie napełnia się wodą, koń, aby ugasić pragnienie, zmuszony jest czekać aż do kolejnego karmienia.

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się wraz ze zmianą pór roku, ma na nie wpływ również stan fizjologiczny. Średnie zapotrzebowanie wynosi 10 litrów na każde 100 kg masy ciała, więcej piją jednak konie pracujące, czy samice w okresie rozrodczym.

poidła dla koni

Fot. waterls.com

Systemy pojenia

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie poideł automatycznych, tradycyjnych miskowych lub wannowych. W przypadku zwierząt utrzymywanych pojedynczo lub w bardzo małych grupach lepiej sprawdzi się pierwsze rozwiązania. Poidła wannowe zazwyczaj wybierane są podczas wypasu i w sytuacjach, kiedy jedno poidło musi obsłużyć wiele sztuk.

Wśród poideł automatycznych wyróżnia się:

  • poidła pływakowe dla koni – zamontowany w poidle pływak utrzymuje stały poziom wody w misce
  • poidła miskowe dla koni (poidło naciskowe) – np. z zestawem rurkowym lub językiem, w którym po naciśnięciu (najczęściej nosem) języczka poidło pobiera wodę tak długo, aż języczek jest naciskany

Picie z poidła

Problemem, który może napotkać każdy właściciel konia, jest nauka picia z poidła. Płochliwe lub starsze konie nieufnie podchodzą do poideł, jeśli nigdy wcześniej nie miały z nimi do czynienia. Najczęstszą przyczyną jest charakterystyczny syk, który pojawia się podczas nabierania wody. Rozwiązaniem tego problemu może być zmniejszenie ciśnienia wody dopływającej do poidła.

Kiedy tylko koń nauczy się, jak korzystać z tego rozwiązania, to z pewnością chętnie będzie z niego pił. W końcu to doskonały sposób na dostęp do nieustająco świeżej wody!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.