Pielęgnacja racic

Jak prawidłowo dbać o racice krów?

Racice krów będące wytworem naskórka w postaci puszki rogowej i stanowiącej osłonę dla ostatniego członu palca to bardzo ważny element ciała zwierzęcia. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka racic umożliwia prawidłowego funkcjonowanie zwierzęcia.

Choroby racic, kulawizna to jedne z najczęściej występujących schorzeń w hodowli krów. Przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja i zła higiena racic oraz nieregularne lub całkowite zaniechanie zabiegów ich przycinania. Profilaktyka i wczesne wykrycie symptomów choroby umożliwia szybką reakcję i uniknięcie późniejszych, o wiele gorszych konsekwencji zaniedbania: bólu i cierpienia zwierząt, a dla hodowcy kosztów związanych z leczeniem. Innymi, równie istotnymi przyczynami prowadzącymi do powstawania chorób racic jest nieprawidłowa organizacja obory, przede wszystkim śliska i nierówna nawierzchnia, zbyt rzadkie oczyszczanie korytarzy spacerowych i ścieżek przepędowych, niewietrzenie lub zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń dla bydła. Dodatkowo złe odżywianie zwierząt, zbyt duża ilość zwierząt w oborze oraz uwarunkowania genetyczne mogą także stanowić przyczynę powstawania choroby. I o ile na genetykę hodowca nie ma zbyt dużego wpływu, to na pozostałe czynniki, jak najbardziej tak.

Zabieg korekcji racic to jedna z bardzo ważnych czynności w hodowli krów. Profilaktycznie należy ją wykonywać co najmniej 2 razy w ciągu roku. Należy jednak pamiętać o codziennej obserwacji i regularnej profilaktyce stanu kończyn bydła, co umożliwia szybką reakcję na pojawiające się nieprawidłowości.

Przeprowadzanie samego zabiegu wymaga nie lada umiejętności, dlatego tak ważne jest, aby robić to pewnie i posiadać doświadczenie w wykonywaniu tego typu czynności. Mały błąd, nieumiejętne przycięcie może przynieść więcej szkód niż pożytku, dlatego jeśli hodowca ma obawy do samodzielnego wykonania zabiegu, to powinien skorzystać z usług profesjonalistów. Wówczas będzie miał pewność, że wszystko zostało w pełni profesjonalnie i bezpiecznie wykonane.

Najważniejsze zasady pielęgnacji i korekcji racic:

• Zdaj się na profesjonalistów: korekcja racic choć jest niezwykle istotnym zabiegiem w pielęgnacji zwierząt hodowlanych, bydła to nieprawidłowo wykonana może doprowadzić do większych szkód niż pożytku, dlatego tak ważne jest, aby przy jej wykonaniu zdać się na pracę profesjonalistów.

• Kąpiele racic: bardzo ważną czynnością w pielęgnacji racic jest ich regularne oczyszczanie, dezynfekcja. Niezastąpione są wówczas kąpiele racic w specjalnie do tego przeznaczonych płynach dezynfekujących. Dzięki nim wszelkie bakterie ulegają zniszczeniu, a racice są odpowiednio przygotowane do kolejnych czynności pielęgnacyjnych. Kąpiele racic hodowca powinien przeprowadzać regularnie.

• Przycinanie racic: przed rozpoczęciem przycinki racic warto dokonać ich pomiaru tak, aby wyznaczyć obszar, długość wycięcia. Przycinkę racic należy rozpocząć od kończyn tylnych i wewnętrznej strony racicy, a dopiero potem zewnętrznej, porównując długości. Następnie zabieg należy powtórzyć na kończynach przednich postępując odwrotnie czyli zaczynając przycinanie od zewnętrznej strony racicy i dopiero potem wewnętrzna strona. Przycinanie dokonywane jest specjalnie do tego przeznaczonymi szczypcami.

• Poziomowanie podeszwy racic: celem tego zabiegu jest prawidłowe rozłożenie ciężaru na obydwu podeszwach racic, dlatego 3 i 4 palec racicy powinny mieć taką samą wysokość względem siebie. Poziomowania podeszwy dokonuje się za pomocą szlifierki kątowej poprzez usunięcie rogu zaczynając od czubka racicy i kierując się w stronę piętki, której wysokość powinna wynosić od 4 do 4,5 cm.

• Wycinanie wyokrągleń i modelowanie piętek: czynność wycinania wyokrągleń ma na celu przywrócenie funkcji samoczyszczącej wewnętrznej powierzchni racicy, a do jej przeprowadzenia posłużyć może szlifierka lub nóż do racic. Ostatnią, ważną czynnością w zabiegu racic jest wymodelowanie piętek tak, aby po zakończeniu całego zabiegu pozostały one gładkie.

Podsumowując należy pamiętać, że zabieg przycinania racic jest jednym z bardzo istotnych czynności w prawidłowym funkcjonowaniu hodowli krów. Regularnie przeprowadzana korekcja racic, przy jednoczesnym przestrzeganiu wszelkich innych zasad związanych z higieną i pielęgnacją zarówno kończyn, powoduje, że racice zachowują swój naturalny i zdrowy wygląd. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.