Budowa ogrodzenia elektrycznego cz. 4: tester napięcia, zestaw bramowy

Każde pastwisko czy inny teren wyposażony w ogrodzenie elektryczne powinno posiadać odpowiednią bramę lub przejście, za pomocą którego będzie można swobodnie i bezpiecznie przechodzić, co również w znacznym stopniu ułatwi przemieszczanie stada, a jednocześnie zapewni ciągłość przewodzenia impulsów na ogrodzeniu.

Przed budową ogrodzenia elektrycznego powinno się dokładnie zaplanować i przemyśleć miejsca, w których będą się znajdowały wnęki bramowe, za pomocą których ludzie oraz zwierzęta będą mogły sprawnie dostać się do plantacji, stajni oraz obór. Zalecane jest rozmieszczanie bram w rogach ogrodzenia, ponieważ utrudni to zwierzętom odnalezienie takiego miejsca. Brama umiejscowiona po środku ogrodzenia sprawia, że zwierzęta dużo łatwiej ją odnajdują i próbują się przez nią wydostać.
Należy również wcześniej zastanowić się nad ilością takich przejść, ich rodzajem oraz przeznaczeniem, gdyż ułatwi nam to właściwy dobór odpowiedniego rodzaju przejścia bramowego do naszej hodowli, co spowoduje w przyszłości bezpieczne i sprawne funkcjonowanie takiego ogrodzenia.
Zadaniem przejścia bramowego jest umożliwienie nam bezproblemowego i bezpiecznego poruszania się pomiędzy pastwiskiem a ogrodzeniem. Otworzenie miejsca bramowego pozwoli dalej funkcjonować płynącemu impulsowi za pomocą linki, plecionki lub drutu bez przerywania ciągłości działania pastucha.

Aby zamontować bramę ogrodzenia elektrycznego potrzebny jest hak wraz ze sprężyną lub liną, który powinien być zaczepiany na odpowiednich izolatorach bramowych, które będą utrzymywać połączenie elektryczne między ogrodzeniem a bramą. Izolatory możemy połączyć z przewodami ogrodzenia przy użyciu specjalnych łączeń do przewodów elektrycznych. Jeżeli przewodem elektrycznym jest drut lub plecionka możemy użyć metalowej złączki, jeżeli zaś taśma wtedy należy użyć łącznika klamerki do taśmy.

Najbardziej popularnymi rozwiązaniami umożliwiającymi proste w obsłudze przejście w pastuchu są:
sprężyna bramowa o długości 25cm, która rozciąga się nawet do około 5 metrów, po czym szybko powraca do swojej pierwotnej postaci. Sprężyna występuje w zestawie z dwoma uchwytami do bezpiecznego zapinania i odpinania oraz dwoma izolatorami do zamocowania na słupkach ogrodzenia.
• elastyczna gumowa plecionka, zalecana głównie w przypadku hodowli koni.
Jest ona bradziej bezpieczna i widoczna dla koni. W przypadku plecionki nie ma ryzyka zaplątania się włosia końskiego, tak jak w przypadku sprężyny.
• zestaw przepędowy samozwijalny- jest to zestaw praktyczny i szybki w montażu, wyposażony został w wygodny uchwyt bramowy. Zestaw ten idealnie sprawdza się przy tworzeniu linii pastucha dla zwierząt hodowlanych, np. krów, owiec, kóz czy koni.

Elektryczne ogrodzenie pastwiska powinno się regularnie kontrolować za pomocą testera napięcia. Miernik służy do sprawdzenia wartości napięcia w linii ogrodzenia i kontroli uziemienia. Jego zakres wynosi o 1000 V do 12000 V. Najłatwiejsze w użytkowaniu są mierniki bezprzewodowe gdyż nie trzeba korzystać z uziemienia natomiast najdokładniejsze są mierniki cyfrowe.
Tester wysokiego napięcia jest ważnym urządzeniem, oszczedzającym czas przy kontroli działania elektryzatorów. Podczas zapalania różnych lampek kontrolnych można określić wartość napięcia na linii ogrodzenia elektrycznego oraz stwierdzić czy zachowane jest bezpieczeństwo dozoru w każdym miejscu ogrodzenia
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testerów, od prostych, uniwersalnych po testery wielozakresowe, które wskazują przybliżone napięcie na ogrodzeniu lub wyjściowe z elektryzatora w granicach jednym z kilku przedziałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.