Budowa ogrodzenia elektrycznego cz. 1: po co mi pastuch elektryczny?

Pastuch elektryczny zwany inaczej ogrodzeniem elektrycznym jest to jeden z najbardziej skutecznych rozwiązań do ochrony upraw oraz wyznaczanie pastwisk dla zwierząt. Działanie takiego ogrodzenia ma na celu odstraszyć, zdyscyplinować oraz kontrolować zwierzynę w bezpieczny dla nich sposób. Impuls elektryczny, który jest przekazywany w urządzeniu w momencie zetknięcia się zwierzyny powoduje u nich krótkotrwałe nieprzyjemne uczucie. W rezultacie uczy zwierzę przez tworzenie bariery psychicznej zwierzęcia zaniechania do powtórnego zetknięcia z linią ogrodzeniową (drutem lub plecionką).

 

Ogrodzenie elektryczne cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników, którzy chcą chronić uprawy przed dziką zwierzyną jak również koła łowieckie chcąc wytyczyć obszar zwierzętom leśnym np. sarnom, jeleniom, dzikom by nie wychodziły poza teren lasu. Urządzenie elektryczne może być wykorzystywane w celu zabezpieczenia stawów przez wydrami jak również do budowy wybiegu dla zwierząt hodowlanych np. koni,krów,owiec, drobiu.
Pastuch elektryczny może być zamontowany na stałe, poprzez wkopanie drewnianych lub metalowych słupków wraz z umieszczonymi na nich izolatorami, bądź przenośnie, wykorzystując w tym celu plastikowe paliki, które z łatwością można wyjąć z ziemi i umieścić w innym dowolnym miejscu. Montaż ogrodzenia w sposób przenośny jest popularny wśród gospodarzy wytyczających pastwiska dla zwierząt, którzy stosują do tego celu urządzenie zasilane akumulatorem. Natomiast budowa ogrodzenia na stałe jest montowana najczęściej przy budynkach i zasilana elektryzatorem sieciowym.
Obecnie ten rodzaj ogrodzenia należy do najbardziej efektywnych i najprostszych rozwiązań stosowanych nie tylko przez rolników i koła łowieckie, ale również przez działkowców i ogrodników. Pastuch elektryczny w tym przypadku jest używany do odgrodzenia zwierząt domowych: psów, kotów przed wyjściem poza teren działki oraz do ochrony upraw przed dzikimi zwierzętami.

Fot. pixabay.com

Aby wykonać takie ogrodzenie elektryczne należy zaopatrzyć się w poniższe elementy:

1. Elektryzator zasilany sieciowo, bateryjnie, bądź za pomocą akumulatora. Istnieją także uniwersalne elektryzatory zasilane naprzemiennie z sieci lub z akumulatora w zależności jaka zajdzie potrzeba.
2. Przewód (taśma, plecionka, drut ocynkowany)
3. Paliki polipropylenowe
4. Izolatory, gdy w budowie ogrodzenia występują paliki drewniane, bądź metalowe słupki
5. Palik uziemiający
6. Przewód wysokiego napięcia
7. Odgromnik
8. Zestaw bramowy ( według potrzeb)
9. Izolatory narożne
10. Złączki do złączenia plecionki, drutu lub taśmy
Dodatkowo można zakupić tester napięcia, w celu kontroli właściwego przepływu impulsu.

Przy budowie pastucha elektrycznego należy zwrócić uwagę, aby spełniał odpowiednie normy. Zetknięcie zwierzęcia z ogrodzeniem powinno powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort nie stanowić uszczerbku na zdrowiu. Dlatego ważne jest, aby elektryzator dobrać pod odpowiedni rodzaj zwierzęcia. Wszelkie wskazówki którymi należy się kierować przy wyborze elektryzatora znajdują się w jednym z naszych artykułów.
Mimo właściwie dobranego elektryzatora, warto pamiętać o umieszczeniu tabliczek ostrzegawczych ,,UWAGA OGRODZENIE ELEKTRYCZNE” w celu przekazania informacji dla przechodnich osób o ewentualnym zagrożeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.